Osnutek Zakona o medijih predvideva le 15 % slovenske glasbe
V osnutku Zakona o medijih je za slovenske glasbenike in glasbene ustvarjalce sporen 70. člen, ki določa kvoto obveznega predvajanja slovenske glasbe na radijskih in televizijskih programih. Obvezen delež znaša zgolj 15 odstotkov v terminu med 6. in 20. uro, s čimer se SUGU nikakor ne more strinjati.
Mojmir Sepe, starosta slovenske zabavne glasbe, skladatelj, dirigent in aranžer, se je na predlog zakona ostro odzval in izrazil svoje globoko nestrinjanje, saj je pripravljen celo vrniti državno odlikovanje – zlati red za zasluge, če bo sprejeto določilo o zmanjševanju deleža slovenske glasbe.
Nagrado, zlati red za zasluge, je prejel ob svoji 80-letnici in za prispevek k ustvarjanju slovenske zabavne glasbe in za pomemben delež pri razvoju slovenske glasbene kulture. Celoten prispevek z naslovom »Mojmir Sepe namerava vrniti državno odlikovanje«, ki je bil objavljen v tiskani izdaji Dela, 23. 8. 2010, si lahko preberete na tej povezavi.
Svoje nestrinjanje s predlaganim spornim členom pa je javno izrazil tudi Zoran Predin, predsednik združenja SUGU:
»Žal to pomeni konec ustvarjanja. To je pogreb slovenske avtorske glasbe. V resnici gre za 8 odstotkov predvajanja slovenske glasbe v 24 urah na vseh radijskih in televizijskih postajah – izenačili so se državni in zasebni mediji, ki so bili včasih ločeni (…)«
Dosedanji veljavni zakon namreč ločuje kvoti obveznega predvajanja slovenske glasbe na komercialnih in nacionalnih postajah, in sicer velja za prve obveznih 20 % za slednje pa 40 %..
Prav zaradi nastale problematike SUGU vabi vse svoje člane na sestanek, ki bo v ponedeljek, 6. 9. 2010. Vabilo ste prejeli po e-pošti.